2004 m., Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, įsidirbau nacionalinio projekto, skirto neįgaliųjų bedarbių integracijai į darbo rinką, projekto vadove. Projektas apėmė visą Lietuvą. Jo dalyviai buvo teritorinėse darbo biržose registruoti neįgalūs bedarbiai. Visiems projekto dalyviams buvo skirtos psichologo konsultacijos, vedami motyvaciniai pokalbiai, parenkami mokymai bei darbo vietos.
Projekte dalyvavo ir grupė fizinę negalia turinčių asmenų. Viena judėjimo negalią turinti mergina iš mažo Lietuvos miestelio turėjo svajonę – įgyti kompiuterinio raštingumo įgūdžius. Projekto įgyvendinimo metu pavyko nupirkti mokymus, kurie vyktų jos mieste ir būtų organizuojami judėjimo negalią turintiems asmenims pritaikytose patalpose.
Mergina gyveno penkiaaukštyje, kuriame nebuvo lifto. Jos šeima rūpinosi ja – kiekvieną rytą, dažniausiai tėtis, atvykdavo į jos namus ir ant rankų nunešdavo merginą ir jos vežimėlį į lauką ir popiet (po paskaitų) užnešdavo atgal.
Mokymai vyko ilgai, artimieji dirbo, todėl ne visada galėdavo padėti. Teko paprašyti ir ne šeimos narių pagalbos. Tokiu būdu mergina susipažino su jaunuoliu, kuris ir nešiojo, ir vežiojo ją į mokymus, kai negalėjo tėveliai. Jie susibičiuliavo, ir mergina surado puikų bei ištikimą draugą.
Po mokymų – mergina gavo labai patrauklų darbdavio pasiūlymą ir įsidarbino. Darbas jai labai patiko, o mažame miestelyje pasiūlytas užmokestis viršijo visus jos pirminius lūkesčius. Juk ne paslaptis, kad daugelis fizinę negalią turinčių bedarbių neturėjo pasitikėjimo savimi ir troško bet kokio darbo už minimalų atlygį. Jie troško būti naudingi visuomenei, troško išsilaikyti savarankiškai ir būti finansiškai nepriklausomi nuo lengvatų ir pašalpų. Nenorėjo būti „finansine našta“ artimiesiems, todėl ieškojo darbo, kad ir ne pilnu etatu.
Projektas tęsėsi dvejus metus, ir vieną dieną, projektui einant į pabaigą – netikėtai gavau kvietimą į vestuves. Taip – tai buvo kvietimas į minėtos merginos vestuvės. Ji sakė, kad dalyvavimas neįgaliųjų integracijai skirtame projekte jai suteikė ne tik galimybę mokytis, lavintis, tobulėti, įgyti trokštamą profesiją, įdomų darbą, finansinę nepriklausomybę, bet ir padėjo sutikti savo gyvenimo meilę, sukurti šeimą bei asmeninę laimę!
Dažnai gražius ir gerus gyvenimo pokyčius lemia pamatinis dalykas – lygios galimybės. Lygios galimybės mokytis ir veikti nepriklausomai nuo to, ar gyveni mažame miestelyje, ar didmiestyje, ar esi vyras, ar moteris, ar gali judėti laisvai pats, ar tau reikalinga kitų pagalba, ar esi jaunas, ar jau turi nemenką gyvenimo patirtį.
Neringa Sendžikienė